wtorek, 27 grudnia 2016

Dostęp do broni - manipulacje w sondażach

Witam

Na początku grudnia Komisja Sejmowa zajęła się projektem ustawy o dostępie do broni.
Projekt został przygotowany przez Andrzeja Turczyna - ROMB  a przekazany jako projekt ustawy przez posła Kukiz15 - To tak w skrócie.

Zaraz po tym fakcie przeróżne gazety i media zaczeły przedsawiać sondaże w których Polacy są zdecydowanie przeciwni powszechniejszemu dostępowi do broni. Pominę tu fakt nieznajomości projektu ustawy, ale nie o to mi teraz chodzi.

Oto szukając potwierdzeń tych sondaży trafiłem na stronę bankier-pl i tam na artykuł w którym jakiś dziennikarz pisze o wynikach sondażu wykonanego przez  IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”.
Czytamy ze ponad połwa ( 79%) jest przeciwna
Za jest niespena 19%.

No cóż, myślę sobie pewnie ankietowani nie czytali nawet projektu ustawy. Ale pod spodem ankieta i pytanie jesteś za czy przeciw, no to niewiele myśląc klikam za i daję głos.

Ku memu zdziwieniu wyskakuje graficzy wynik ankiety!
 Przez chwilę niedowierzanie czy aby żle nie klikąłem bo wyniki sondy są zgoła odwrotne do sondy omawianej prez autora artykułu. Żeby się upewnić czytam komentaże, przytoczę tylko ostatni , a jest ich tam znacznie więcej i wszystkie podobne:

... Czyli co z tymi sondażami? Ten pod artykułem mówi cos zupełnie odwrotnego niż sam artykuł. Rzetelność dziennikarska - jak to się mówi w obecnych czasach...

Tak to wygląda:
Komu zależy na kłamstwie, kto płaci za sondaże i kto chce aby Polska była bezbronna?????////

czwartek, 24 listopada 2016

niedziela, 9 października 2016

Glock 17 gen 3

Pistolet GLOCK jest uniwersalnym rozwiązaniem dla osób które szukają prostej i kompaktowej konstrukcji. W latach 80’ zadebiutował w Austriackiej armii, by później stać się najpopularniejszą bronią funkcjonariuszy policji na całym świecie. Opracowany i produkowany przez GLOCK GmbH z Deutsch-Wagram w Austrii, na jego bazie powstało wiele wersji o różnym przeznaczeniu, różniących się głównie kalibrem stosowanej amunicji, wymiarami zewnętrznymi i masą.

GLOCK jest światowym hitem i zyskał miano broni XXI wieku.

W pistoletach GLOCK zastosowano potrójny system zabezpieczenia: zewnętrzny spustowy i dwa wewnętrzne igliczne, są one kolejno zdejmowane w trakcie naciskania na język spustowy. Pozwala to na bezpieczne użytkowanie pistoletu z wprowadzonym nabojem do komory zamkowej co znacznie skraca czas użycia broni. Dodatkowo nie pozwala na ponowne napięcie i wyzwolenie mechanizmu uderzeniowego w razie niewypału. Do czyszczenia i konserwacji zalecam brunox



GLOCK 17 GEN 3 - DANE TECHNICZNE:
KALIBER: 9x19 PARA
DŁUGOŚĆ BRONI: 186 mm
WYSOKOŚĆ: 138 mm
SZEROKOŚĆ: 30 mm
DŁUGOŚĆ LINiI CELOWNICZEJ: 165 mm
DŁUGOŚĆ LUFY: 114 mm
POJEMNOŚĆ MAGAZYNKÓW: 17/19/33
MASA NIEZAŁADOWANEGO PISTOLETU: 625 g
MASA PUSTEGO MAGAZYNKA*: 78 g
MASA PEŁNEGO MAGAZYNKA*: 280 g
OPÓR SPUSTU: 2,5 kg
SYSTEM ZABEZPIECZENIA: Safe Action


środa, 28 września 2016

Polski pistolet Vis wz. 35

Pistolet VIS wz. 35

 Pistolet VIS wz. 35 konstrukcji Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego jest bronią osobistą służącą do samoobrony i walki na krótkich odległościach do 50 m. Jest to pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działajacy na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Produkowany w latach 1936-1939 w Fabryce Broni w Radomiu był etatowym pistoletem w uzbrojeniu oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. W latach II Wojny Światowej okupant kontynuował produkcję i VIS wz. 35 był w uzbrojeniu III Rzeszy.



Historia
Pierwszy prototyp powstał w 1930. Projekt zgłoszono do Urzędu Patentowego w Warszawie 15 stycznia 1931, patent nr 15567 przyznano 8 lutego 1932. Pistolet wzorowany był na Colcie M1911. W 1936 Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła produkcję seryjną. Równocześnie wprowadzono pistolet na uzbrojenie kadry zawodowej Wojska Polskiego.

Do wybuchu wojny wyprodukowano 49 400 sztuk pistoletów.

Po przejęciu fabryki przez Niemców w 1939 produkcję kontynuowano w uproszczonej wersji związanej z niemieckimi wymaganiami produkcji masowej, stopniowo przenosząc ją do fabryki Steyr w Austrii - czyli ukradli nam fabrykę i do dzisiaj nie oddali.
W Radomiu produkowano pistolety jednak dalej, aż do zniszczenia zakładu przez postępujące wojska radzieckie w 1944 roku. Niemcy wyprodukowali 312 tysięcy (inne szacunki to około 385 tys.) Visów dla własnych potrzeb. Niemieckie Visy były wytwarzane w kilku wersjach, różniących się wykończeniem i szczegółami konstrukcyjnymi. Ich jakość była niższa od Visów wyprodukowanych przed wojną. Wyprodukowane dla Wehrmachtu Visy nosiły oznaczenie Pistole 35(p).

Pistolet był także montowany w warunkach konspiracyjnych, z części wykradanych z fabryki. We wrześniu 1942 roku w podradomskich Rożkach po jednej z potyczek z partyzantami Niemcy przechwycili kilka charakterystycznych pistoletów. Dzięki temu zdobyli dowód, że z zakładu wynoszona jest broń dla bojowników ruchu oporu. W odwecie okupanci powiesili na oczach całej załogi 15 pracowników.

Od 1992 był produkowany w Zakładach Metalowych Łucznik w Radomiu, głównie dla kolekcjonerów broni.

Zbijaki treningowe 9*19 Para

Do treningu na sucho wykorzystuje się zbijaki treningowe. Są to imitacje amunicji pozbawione istotnych części broni i amunicji w myśl przepisów UoBiA.
Czyli nie posiadające spłonki, prochu strzelniczego.



Zamiast spłonki znajduje się poliuretanowa wkładka, widoczna na zdjęciu po prawej te żółte walce.
Wkładka amortyzuje uderzenia iglicy po naciśnięciu spustu i oddaniu suchego strzału.
Zapobiega to uszkodzeniom iglicy i gniazda iglicy.

Ciekawostką są zbijaki pozbawione kryzy, podczas przeładowania nie wyskakuje zbijak.
Widoczne na zdjęciu zbijaki mają wagę zbliżoną do 9*19 para

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Praca na pontonach

W niedzielę było wyjątkowo. Ćwiczyliśmy pracę na pontonach. Pomimo upału nie spociliśmy się chociaż byliśmy cali mokrzy.