piątek, 18 września 2015

Taktyka Zielona

Taktyka zielona temat rozwinięty w tym poście, pewne elementy mogą się różnić od tych używanych w MIWO.

1 Patrol
Grupa żołnierzy przemieszczających się w terenie z użyciem poniższych technik, nazywana jest patrolem.  Technika poruszania się w terenie składa się z umiejętności ustawiania stóp na podłożu, skrytości poruszania się, odstępem pomiędzy żołnierzami, skanowaniem sektorów ogniowych oraz wzajemnym ubezpieczeniem. Grupa żołnierzy stosujących te techniki, i poruszająca się w danym szyku, tworzy formacje patrolową.
Sektory ogniowe 360 stopni.
Obrona okrężna, uniwersalna zasada.

2 Formacje patrolowe:

 Zastosowanie i rola szyków
 Rząd, jeden za drugim - wązkie ścieżki
 Diament
 Sierżant
 Tyraliera otwarte tereny, poszukiwanie.
 Szachownica - droga o szerokości 1 samochodu
 Schody

3 Znaki patrolowe:
Najważniejsze znakipatrolowe wg. MIWO Praszka.

4 Przeszkody terenowe i ich pokonywanie.
Małe przeszkody terenowe.
Duże przeszzkody terenowe.
Przeszkoda terenowa może mieć dowolną postać: droga, rów, rzeka, nasyp kolejowy.

5 Łamanie tropu. Hak i 90 stopni.

6 Maskowanie, wzory kamuflaży.

7 Obowiązki indywidualne podczas patrolu.

8 Formacja postojowa - okrężna, procedury.

9 Zasadzka.

10 Bojowe metody prowadzenia ognia, zrywanie kontaktu z przeciwnikiem.

11 Nawigacja, mapa wojskowa utm, azymut marsz i wyznaczanie.

12 Baza patrolowa, metody patrolowania terenu.

BLOS

BLOS, CZYLI "GUN SAFETY" DLA OPORNYCH

BLOS, czyli broń-lufa-otoczenie-spust.Ów zbiór prostych i łatwych do zapamiętania zasad, który nawiązuje do czterech złotych zasad bezpiecznego posługiwania się bronią wg. Jeffa Coppera został wymyślony przez dwóch polskich oficerów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na potrzeby zapoznawania z bronią rekrutów.

B- Każdą broń należy traktować jako załadowaną. Należy mieć ciągłą świadomość jej stanu załadowania i zabezpieczenia. Ważny też jest sposób jej trzymania i przenoszenia. Należy często kontrolować położenie bezpiecznika, który może się podczas przemieszczania zaczepić i odbezpieczyć. Przed każdym treningiem wymagane jest przejrzenie broni.
L- Najprostszą zasadą jest kierowanie lufy tylko i wyłącznie w kierunku celu do którego mamy zamiar prowadzić ogień. O lufie należy pamiętać podczas rozładowywania broni , należy ją skierować w miejsca bezpieczne np.: w powietrze, w kierunku ziemi, jeśli mamy pewność, że nie ma w niej niczego, co spowodowało by rykoszet (należy też pamiętać, że realne strzelanie to nie gra i pocisk wystrzelony w kierunku twardych powierzchni może się przemienić w ostry i o wiele groźniejszy rykoszet-przyp.).
O- Decydując się na otwarcie ognia szczególną uwagę należy zwracać na otoczenie. Podczas prowadzenia ognia musimy być pewni że nic nie przecina nam linii strzału. Bardzo ważne jest to w czasie treningów grupowych, w trakcie dynamicznych strzelań oraz przede wszystkim w czasie prowadzenia realnej walki ogniowej z przeciwnikiem (musimy mieć też świadomość, tego, co znajduje się za celem/kulochwytem, a także fakt, że wystrzelony pocisk może spokojnie przelecieć kilka kilometrów i spadając mieć dość energii kinetycznej by ranić/zabić kogoś-przyp.)
S- Generalną zasadą jest trzymanie palca z dala od języka spustowego. Pamiętajmy, że nasz palec jest naszym ostatnim bezpiecznikiem! Na spuście należy go położyć gdy mamy potwierdzony cel (i chcemy oddać świadomy oraz kontrolowany strzał-przyp.).

Jeśli jesteście w stanie zapamiętać te 4 podstawowe zasady i skojarzyć je w akronim BLOS, to prawdopodobieństwo przypadkowego postrzału w waszym przypadku z pewnością znacznie zmaleje Emotikon wink.
Jeśli nie jesteś dobrze obeznany z bronią, to koniecznie przeczytaj ten post-to tylko kilka minut i może dzięki temu uda Ci się uniknąć przykrych wypadków czy ochrzanu instruktora jak przyjdzie co do czego i znajdziesz się na strzelnicy.

UDOSTĘPNIAJCIE I ROZPOWSZECHNIAJCIE!

Postawa strzelecka i zwroty

Zajęcia:
Postawa strzelecka, zwroty, celowanie.
Materiał szkoleniowy film na :

Bezpieczeństwo podczas zabawy ASG

Materiał szkoleniowy do użytku wewnętrznego.

Obywatelskie BHP

Zasady bezpieczeństwa podczas strzelań szkoleniowych i gier terenowych ASG
                                    dla grupy MIWO z Praszki przed 2015 09 01

1.       Repliki ASG zwanej dalej bronią nigdy nie kierujemy w stronę ludzi nie biorących udziału w grze terenowej lub szkoleniu ASG.

2.       Grę prowadzimy zawsze z użyciem sprzętu chroniącego oczy!! Sprzęt chroniący oczy w postaci "okularów" lub gogli musi spełniać warunki wytrzymałości na trafienie 0,30 gramową, 6 milimetrową kulką lecącą z prędkością 600 stóp na sekundę, z odległości 3 metrów. Uczestnicy szkoleń i gier ASG zobowiązani są do wzajemnej kontroli odnośnie używania sprzętu chroniącego oczy. Zaleca sie używania sprawdzonych i atestowanych gogli klasy większej niż F. Ze względów bezpieczeństwa zalecam google, odradzamy okulary.

Proponujemy : gogle X800 Boole 
Gogle te spełniają rygorystyczną normę balistyczną STANAG 2920, dzięki czemu wytrzymują uderzenie przedmiotów o prędkości:
- szybka bezbarwna - 177 m/s (637 km/h)
- szybka przyciemniana - 181 m/s (652 km/h)
- szybka żółta - 180 m/s (648 km/h)

3.       Zabrania się prowadzenia ognia do celów nie rozpoznanych, a w trakcie gier i szkoleń w pomieszczeniach, nie wolno prowadzić ognia zza rogu, poprzez wystawienie samej broni. Podczas gier uczestnicy zobowiązani są do unikania strzałów w twarz ze szczególnym uwzględnieniem ognia ciągłego!!

4.       Zabrania się strzelania do ptaków i zwierząt za wyjątkiem samoobrony!

5.       Zabrania się pozostawiania repliki bez nadzoru! Osoby trzecie mogą korzystać z repliki tylko i wyłącznie pod nadzorem właściciela!

6.       Ze względów bezpieczeństwa grupa MIWO przyjmuje górną granice szybkości kulki w taktyce ZIELONEJ, wystrzeliwanej z karabinka lub pistoletu maszynowego elektrycznego, której masa równa jest 0,20 grama na poziomie 450 fps stóp na sekundę.

7.       Ze względów bezpieczeństwa grupa MIWO przyjmuje górną granice szybkości kulki w taktyce MOUT, wystrzeliwanej z karabinka lub pistoletu maszynowego elektrycznego, której masa równa jest 0,20 grama na poziomie 450 stóp na sekundę.

8.       Ze względów bezpieczeństwa grupa MIWO przyjmuje górną granice szybkości kulki w taktyce CQB, wystrzeliwanej z karabinka lub pistoletu maszynowego elektrycznego, której masa równa jest 0,20 grama na poziomie 320 stóp na sekundę.

9.       Ze względów bezpieczeństwa grupa MIWO przyjmuje górną granice szybkości kulki w taktyce ZIELONEJ, MOUT i CQB, wystrzeliwanej z pistoletu gazowego lub elektrycznego, której masa równa jest 0,20 grama na poziomie 320 stóp na sekundę.

10.   Ze względów bezpieczeństwa grupa MIWO przyjmuje górną granice szybkości kulki w taktyce ZIELONEJ, MOUT i CQB, wystrzeliwanej z karabinu wyborowego posiadającego celownik optyczny, której masa równa jest 0,20 grama na poziomie 560 stóp na sekundę oraz bezwzględny zakaz strzelania w głowę.

10a.    Ze względów bezpieczeństwa sekcja asg stowarzyszenia MIWO przyjmuje jako górną granicę masy kulki dla treningów i gier asg w
- taktyce zielonej oraz MOUT 0,25g 
- taktyce CQB 0,20g 
Przy czym zabrania się podczas gier terenowych, szkoleń asg używania kulek wykonanych z metalu szkła lub materiału łatwo ulegającemu fragmentacji podczas uderzenia o przeszkodę. 

11.   BEZWZGLĘDNIE ZABRANIA SIĘ UŻYWANIA BRONI BĘDĄC POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB INNYCH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH ORAZ UŻYCZANIA JEJ INNYM OSOBOM KTÓRYCH ZACHOWANIE MOŻE WSKAZYWAĆ MA TO IŻ SĄ POD WPŁYWEM ALKOHOLU LUB INNYCH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH!

12.   W przypadku wystąpienie zdarzenia w którym ucierpi jeden z graczy lub szkolonych, ewentualnie osoba postronna należy podać trzykrotnie komendę WYPADEK, WYPADEK, WYPADEK. Po usłyszeniu takiej komendy wszyscy uczestnicy szkolenia lub gry terenowej zobowiązani są natychmiast przerwać wykonywane dotychczas czynności, zabezpieczyć broń i udzielić pomocy poszkodowanemu w miarę swych umiejętności!!

13.   W przypadku pojawienia się na polu gry lub terenie szkolenia osoby postronnej pierwszy który ją zauważy podaje komendę CYWI, CYWIL, CYWIL. Wszyscy uczestnicy przerywają ogień, zabezpieczają broń i pozostają na swych miejscach, do momentu wyjaśnienia sytuacji przez dowódców sekcji.

14.   W przypadku używania w trakcie gry lub szkolenia ASG środków pirotechnicznych należy zachować szczególną ostrożność. Każde użycie takiego środka musi być bezwzględnie poprzedzone głośną komendą „GRANAT”

15.   Jeśli w trakcie gry lub szkolenia ASG nastąpi kontakt ze służbami mundurowymi, każdy członek grupy MIWO zobowiązany jest zachować spokój oraz bezwzględnie i w trybie natychmiastowym stosować się do poleceń przedstawicieli takich służb wykonujących swe obowiązki służbowe. 

PAMIĘTAJ KAŻDA BROŃ RAZ W ROKU STRZELA SAMA!!!!!

Co to jest ASG

     Air soft gun (znane także pod nazwą BB guns) są wiernymi replikami broni palnych w skali 1:1, strzelającymi plastikowymi kulkami o średnicy 6mm. Zabawa z wykorzystaniem tych replik przyjęła nazwę – airsoft.
Modele airsoftowe posiadają napęd pneumatyczny uzyskiwany, zależnie od ich klasy dzięki specjalnemu gazowi lub sprężonemu powietrzu wytworzonemu przez tłok pchany silną sprężyną. Zasięg replik waha się pomiędzy 20m (tańsze modele sprężynowe), a 50m (modele z trybem ognia ciągłego w okolicy 1300zł, w wiekszości modele o napędzie elektrycznym), po nawet 100m (karabiny snajperskie). Niewątpliwym problemem airsoftu jest brak śladu pozostawianego przez kulki na ubraniu. Czyni to jednak z niego elitarną formę rozgrywki, stawiającą fair play na najwyższym poziomie.

     Niektóre źródła wskazują na to, że airsoft wywodzi się z powojennej Japoni. W wyniku uchwalenia nowej konstytucji po II WŚ Japonia nie mógła posiadać sił wojskowych a jedynie siły obronne. Z powodu ograniczonej możliwości produkowania prawdziwej broni rząd tego kraju do szkolenia swoich sił wykorzystywał repliki broni.

     Obecnie na świecie hobby to jest już dosyć popularne. Organizowane są dochodzące nawet do kilkuset uczestników zloty i manewry. W Polsce jest stosunkowo młode. Znacząco zyskało na popularności oraz nabrało charakteru ogólnopolskiego wraz z pojawieniem się w lipcu 2001 roku WMASG.pl. Od tamtej pory grono miłośników tej pasji poszerza się z dnia na dzień w miastach całej Polski. Dzięki WMASG.pl polski airsoft jest znany za granicą. Organizowane są ogólnokrajowe zloty pasjonatów i manewry, na które ściągają licznie maniacy airsoftu z całego kraju i z poza jego granic. Imprezy te nie mają formy zawodów. Są to spotkania ludzi o tej samej pasji, na których rozgrywane są liczne scenariusze o charakterze militarnym. Liczy się dobra, kulturalna zabawa w doborowym towarzystwie. Mimo że airsoft przybiera różne formy, dla jednych jest to zwykła zabawa i pasja, dla drugich element szkolenia w działalności paramilitarnej, to na polu walki airsoftowej spotykają i sprawdzają swoje umiejętności przedsatwiciele zarówno pierwszych jak i drugich.

     Airsoft jest idelną alternatywą w stosunku do droższego i przez to nieosiągalnego dla wielu osób paintballu. Zabawę można zacząć już od około 100zł. Dzięki realistycznemu wyglądowi replik i ogólnemu nastawieniu airsoftowców rywala zwycięża też klimat zabawy. Uczestnicy rozgrywek airsoftowych przykładają dużą wagę do ubioru i wyposażenia tworzących dodatkowy klimat.

     W airsoft bawić się mogą wszyscy niezależnie od wieku (przyjęło się jednak minimalnie ukończone 15tu lat) i od płci (panie bardzo mile widziane :)). Bezwzględnym wymogiem jest noszenie podczas zabawy sprawdzonych i najlepiej przeznaczonych do tego celu okularów lub gogli ochronnych. Mimo że airsoft jest mniej bolesny od paintballu a ślad po trafieniu przypomina kształtem i wielkością ugryzienie komara to warto zwrócić uwagę na to, że wystrzelona tutaj kulka, przy trafieniu szczególnie w oko może być bardzo groźna. Trafienie w zęba czy bezpośrednio w skórę również może się okazać nieprzyjemne w skutkach. Dlatego też pomimo bezwzględnie wymaganej ochrony oczu wielu uczestników rozgrywek airsoftowych posiada ochronę twarzy w postaci kominiarek, masek czy chust lub nawet nosi osobne ochraniacze na zęby.

     Mimo wszystko popularność airsoftu wzrasta a scenariusze na airsoftowych spotkaniach przybierają coraz to atrakcyjniejsze formy. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do dołączenia do grona maniaków airsoftu w Polsce!

Tekst inspirowany stroną - MIWO Praszka