niedziela, 5 sierpnia 2018

Spawanie stali Hardox na cele .

Cześć, temat zaczerpnięty z strony producenta, czyli spawanie trudnościeralnych blach Hardox.

Strzelnica to strefa gdzie można fajnie z przyjaciółmi spędzić czas . Z niekiedy zaczyna brakować atrakcji i wymyśla się różne warianty aktywnych i pasywnych celi. A ponieważ gotowe cele z hardoxu  są horrendalnie drogie to zdecydowałem  wykonać je sam z wycinków pasków i kółek. I tu pojawił się kłopot jak je połączyć. Na początek do okrągłej blachy przyspawałem łańcuch zwykły ocynkowany.  Po 20 strzałach odpadł. Potem poleciałem elektrodą rutylową 308 efekt taki sam. W końcu przyspawałem hak na długości 15 cm i mam nadzieję, że wytrzyma. Ale pojawia się myśl pospawania aktywnego drzewa. I udało się ze złomu zdobyć owalne tarcze do których trzeba  będzie przyspawać skośne prostokąty i pręty. No i zacząłem badać temat czym to spawać. A owocem dociekań jest następujący tekst z strony producenta hardoxu.

Wielu nabywców blach trudnościeralnych zastanawia się nad jak spawać Hardox, nawiązując do wcześniejszych doświadczeń z różnymi materiałami trudnościeralnymi, ale Hardox to unikatowa stal oferująca dużą twardość i jednocześnie znakomitą podatność na spawanie. Jest to możliwe ze względu na to, że Hardox został opracowany z względnie małą zawartością pierwiastków stopowych. Hardox można spawać za pomocą dowolnych tradycyjnych metod spawania. W tym celu można stosować sprzęt i narzędzia używane do spawania stali o małej wytrzymałości. Znakomita spawalność Hardoxu znaczy, że stal tę można łączyć z innymi stalami podatnymi na spawanie. W takim przypadku należy zweryfikować spawalność tego drugiego gatunku stali. To taka teoria a praktyka jest inna łatwo się nie spawa, trzeba grzać i stosować odpowiednie elektrody ja zastosowałem elektrody do spawania hardoxu zasadowe 307 inox:





Czynniki wpływające na jakość spawania:

Tak jak w wypadku wszystkich stali, czyste otoczenie pozwala uniknąć problemów. Sprawdzany czy nie ma wilgoci, oleju, rdzy lub farby. Do innych ważnych czynników zalicza się:

• Wybór odpowiednich materiałów spawalniczych (elektroda, drut, itd.)

• Właściwe temperatury podgrzewania i międzyściegowe

• Ilość wprowadzonego ciepła

• Sekwencja spawania i wielkość szczeliny

Poniżej w tabeli informacje dotyczące wyboru właściwego materiału spawalniczego, gazu ochronnego, temperatury podgrzewania oraz metody spawania. Spoiwa, które można używać do spawania materiałów Hardox wymieniono w poniższej tabeli. W skrócie, właściwe spoiwa to te, których granica plastyczności wynosi mniej niż 500 MPa. Zaleca się wybór drutów i elektrod o małej wytrzymałości, aby zmniejszyć ryzyko pękania wodorowego. Więcej szczegółowych informacji na temat wyboru surowców spawalniczych znajduje się w broszurze „Spawanie Hardox”.

W wypadku użycia elektrody otulonej, zawartość wodoru elektrody musi wynosić poniżej 5 ml/100 g. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących ogrzewania i składowania podanych przez producenta elektrody.

Do spawania gatunków i grubości stali Hardox, dla których SSAB zaleca początkowe podgrzewanie, zamiast niego można często używać elektrody i druty ze stali nierdzewnej austenitycznej AWS 307. Można także zastosować elektrody i druty AWS 309, ale w takim przypadku zachodzi nieznacznie wyższe ryzyko pękania na gorąco. W procesach takich jak spawanie MAG, spawanie Hardox może odbywać się przy użyciu gazów wykorzystywanych do spawania stali o małej wytrzymałości. W celu zapewnienia stabilnego łuku oraz pełnej penetracji powszechnie stosowanym gazem jest argon zawierający 18-20% CO2.

Temperatury podgrzewania wymagane do spawania stali Hardox:

Podobnie jak w przypadku stali o małej wytrzymałości, podgrzewanie zalecane jest przy grubych materiałach i może być też wymagane dla gatunków Hardox o większej twardości. SSAB opracowało zalecenia dotyczące temperatur podgrzewania, które przedstawiono w poniższej tabeli. Grubość i gatunek Hardox należy wybrać z tabeli i zastosować temperaturę podgrzewania odpowiadającą temu wyborowi. Podczas spawania różnych grubości, a także gatunków Hardox o różnych poziomach twardości, do obu materiałów należy zastosować najwyższą temperaturę podgrzewania podaną w tabeli. Podgrzewanie musi objąć powierzchnię do 75 mm poza punktem spawania. Do pomiaru temperatury można użyć termometrów kontaktowych.
Na strzelnicy wygląda to tak:


2 komentarze:

  1. Spawarka inwertorowa Magnum to nowoczesne urządzenie spawalnicze, które łączy w sobie wydajność, mobilność i łatwość obsługi. Dzięki technologii inwertorowej, spawarki Magnum są lekkie i kompaktowe, a jednocześnie oferują doskonałą jakość spawu w różnorodnych zastosowaniach. Idealne dla profesjonalistów i hobbystów, te spawarki są niezawodne w warsztatach, na budowach i w zastosowaniach domowych, umożliwiając precyzyjne spawanie metali o różnej grubości.

    OdpowiedzUsuń